Wodór

Odnawialny wodór z Sevivon

Odnawialny wodór a OZE

Sevivon od wielu lat buduje w Polsce odnawialne źródła energii. Grupa PNE, do której należy spółka, realizuje kilka projektów wodorowych. Wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad rozwiązaniami, które połączą te dwie dziedziny i będą przyczyniać się do spowalniania zmian klimatycznych.

Istnieje wiele metod przemysłowej produkcji wodoru. Jedną z najbardziej popularnych pozostaje reforming parowy gazu ziemnego. Jej wadą jest jednak wysoka emisja CO2. Dlatego rozwiązaniem tego problemu może być produkcja wodoru w procesie elektrolizy wody z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych. Wówczas mamy do czynienia z produkcją odnawialnego, “zielonego” wodoru.

Wodór i dekarbonizacja przemysłu

W Sevivonie jesteśmy świadomi potencjału odnawialnego wodoru jako nośnika energii wykorzystywanego chociażby w transporcie czy ciepłownictwie. Obydwa te segmenty są dziś źródłem znacznych emisji CO2. W odnawialnym wodorze widzimy jednak przede wszystkim potencjał na dekarbonizację energochłonnego przemysłu ciężkiego: nawozowego, chemicznego, petrochemicznego czy stalowego.

Wielkoskalowe instalacje OZE dają więc szansę na obniżenie emisji w branżach, dla których w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie prostszych, neutralnych dla klimatu alternatyw.

Nasz projekt w północno-zachodniej Polsce

Sevivon rozwija w północno-zachodniej Polsce projekty kilkunastu farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 2 GW, które dostarczą energię dla produkujących wodór odnawialny instalacji o łącznej mocy 1 GW. Tak duży projekt ma szansę stać się ważnym czynnikiem rozwoju sektora odnawialnego wodoru i budowy europejskiej niezależności energetycznej.

Przyłączenie instalacji produkujących wodór odnawialny do wodorowej sieci przesyłowej wymaga znaczącej rozbudowy infrastruktury. Dlatego PNE AG nawiązał współpracę z polskim Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz niemieckim operatorem GASCADE Gastransport GmbH.

Pierwszym etapem wspólnych prac jest przeprowadzenie studiów wykonalności przyłączenia zakładów elektrolizy do planowanej sieci wodorowej w Polsce oraz ewaluacja transgranicznego połączenia sieci wodorowej polskiej i niemieckiej. Europejska Agencja Wykonawcza do spraw Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) w 2024 r. przyznała projektowi analizy biznesowej „Transgranicznego Pomorskiego Klastra Zielonego Wodoru” dofinansowanie w ramach programu CEF RES.

Idź do góry