WKN Haus der Zukunftsenergien

Kolejne projekty farm wiatrowych w Polsce zostały sprzedane.

Grupa PNE, działający na arenie międzynarodowej deweloper projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, odniosła kolejny sukces sprzedażowy w Polsce. Farmy wiatrowe "Krzęcin" i "Kuślin", o planowanej mocy nominalnej 58,8 MW, zostały sprzedane spółce zależnej Octopus Renewables Infrastructure Trust plc, zarządzanej przez Octopus Renewables Limited, będącą częścią Octopus Energy Group.

Po kilku sprzedażach projektów farm wiatrowych w Polsce w przeszłości, takich jak farma wiatrowa "Jasna" o mocy nominalnej 132 MW, ostatnie transakcje stanowią dalszy postęp na polskim rynku, ponieważ są to pierwsze projekty PNE sprzedane pod klucz.

Sevivon Sp. z o.o., spółka Grupy PNE z siedzibą w Polsce, przejęła dwa projekty w fazie rozwoju i wykorzystała swoje szerokie doświadczenie, aby ukończyć je do poziomu gotowego do budowy i finansowania. Finansowanie obu projektów zostało zapewnione przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz BayernLB. Spółka zależna PNE, Energy Consult, zajmie się technicznym i komercyjnym zarządzaniem farmami wiatrowymi po rozpoczęciu ich eksploatacji.

Farma wiatrowa "Krzęcin" w północno-zachodniej Polsce składa się z ośmiu turbin wiatrowych Nordex N117 o mocy 2,4 MW każda i łącznej mocy nominalnej 19,2 MW. Budowa dróg dojazdowych oraz trasy kablowej średniego napięcia o długości 20 km, która obsługuje trzy oddzielne punkty przyłączenia do sieci, została rozpoczęta w październiku 2020 roku. Przewiduje się, że farma wiatrowa zostanie oddana do użytku do końca 2021 roku.

Farma wiatrowa "Kuślin" w zachodniej Polsce składa się z dwunastu turbin wiatrowych Vestas V126 o mocy nominalnej 3,3 MW każda. Farma wiatrowa będzie miała zatem całkowitą moc nominalną 39,6 MW i ma zostać oddana do użytku w połowie 2022 roku.

Markus Lesser, Prezes Zarządu PNE AG: "Ten ostatni sukces sprzedażowy pozwala PNE jeszcze mocniej ugruntować swoją pozycję na polskim rynku. Łącznie z naszymi wcześniej zrealizowanymi projektami "Barwice" i "Jasna", nasz udział w rynku wynosi obecnie ponad 233 MW. Bardzo nas to cieszy i pokazuje, że nasze wieloletnie zaangażowanie opłaciło się na rynku, który staje się coraz bardziej otwarty na czyste energie. Doceniamy również możliwość zaangażowania w projekty w dłuższej perspektywie, dzięki skutecznie działającej kadrze zarządzającej.

Roland Stanze, Head of Commercial Solutions PNE Group: "Dzięki sprzedaży tych dwóch projektów po raz kolejny udowodniliśmy, że możemy zaoferować również atrakcyjną propozycję międzynarodowym inwestorom poprzez wysokiej jakości rozwój projektów i nasze profesjonalne struktury inwestycyjne. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Octopus Energy Group, która od samego początku charakteryzowała się kompetencją i wzajemnym zaufaniem."

Chris Gaydon, Dyrektor Inwestycyjny w Octopus Renewables, skomentował: "Jesteśmy zachwyceni, że udało nam się sfinalizować to przejęcie i nawiązać silną relację z bardzo doświadczonym deweloperem. Projekty te korzystają z atrakcyjnych, wspieranych przez rząd stałych przychodów, na rynku, który ma doświadczyć znacznego wzrostu mocy odnawialnych w nadchodzących latach."

 

 

O Octopus Renewables Infrastructure Trust

Octopus Renewables Infrastructure Trust plc jest zamkniętą spółką inwestycyjną zarejestrowaną w Anglii i Walii, koncentrującą się na zapewnieniu inwestorom atrakcyjnego i zrównoważonego poziomu zwrotu z dochodu, z elementem wzrostu kapitału, poprzez inwestowanie w zdywersyfikowany portfel aktywów energii odnawialnej w Europie i Australii.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.octopusrenewablesinfrastructure.com.

 

O Octopus Renewables

Octopus Renewables jest wyspecjalizowaną spółką inwestującą w czystą energię założoną w 2010 roku. Jej misją jest przyspieszenie przejścia do przyszłości napędzanej przez energię odnawialną. Posiada zróżnicowany portfel aktywów o mocy ponad 2.8 GW, co czyni ją największym komercyjnym inwestorem w energię słoneczną w Europie oraz wiodącym inwestorem w lądową energię wiatrową. Octopus Renewables jest również liderem kolejnej fali odnawialnych źródeł energii budowanych bez dotacji rządowych. Istnieje duża szansa na odblokowanie bardzo potrzebnych inwestycji poprzez budowanie portfeli aktywów odnawialnych na dużą skalę, w różnych technologiach i krajach, aby zapewnić lepsze wyniki dla naszych inwestorów.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.octopusrenewables.com

 

Idź do góry