Demontaż, nowa budowa czy dalsze użytkowanie bez zgodności z Ustawą o odnawialnych źródłach energii (Ustawa o OZE)? Wielu operatorów będzie musiało zadać sobie to pytanie w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ wiele farm wiatrowych nie kwalifikuje się już do wsparcia w ramach Ustawy o OZE.
Jedną z możliwości jest repowering, co oznacza, że stare turbiny są zastępowane przez nowe, mocniejsze. Dzięki zaawansowanym technologiom współczesne turbiny wiatrowe mogą generować znacznie więcej energii elektrycznej, dzięki czemu wymagana jest mniejsza liczba turbin, a ilość wytwarzanej mocy może zostać zwielokrotniona.
W ramach repoweringu tworzony jest zupełnie nowy projekt i ponownie rozpoczyna się procedura zatwierdzania. Kwestie przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego lub interesów społecznych, demontażu starych turbin wiatrowych, a także różnych aspektów ekonomicznych sprawiają, że repowering jest bardzo złożonym zadaniem i wymaga dużego doświadczenia w projektowaniu farm wiatrowych.
Kolejnym szczególnym wyzwaniem jest ciągłe zwracanie uwagi na wszystkie zmiany na szczeblu krajowym i lokalnym. Wymagana jest dogłębna znajomość prawa i umiejętność poruszania się w zagadnieniach prawnych i formalnych dotyczących realizacji projektów wiatrowych.
Decyzja o przyszłym kierunku Twojej farmy wiatrowej często rodzi wiele pytań:
Kiedy najlepiej jest zaangażować się w repowering? Demontaż, postawienie istniejących parametrów farmy czy repowering - które z tych rozwiązań jest bardziej wydajne? Co dzieje się ze starymi turbinami wiatrowymi? Jakie są korzyści dla mieszkańców, operatorów i gmin?
Zespół WKN ma ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu farm wiatrowych oraz imponującą sieć inżynierów, menedżerów i prawników z szeroką wiedzą specjalistyczną. Z przyjemnością wesprzemy Cię we wszystkich kwestiach dotyczących repoweringu, wraz z naszym partnerem, BGZ Fondsverwaltung.