WKN Haus der Zukunftsenergien

Polacy otwarci na inwestycje w zieloną energię. Sevivon na Kongresie Energetyki Przyszłości

W dniach 18-19 kwietnia odbył się Kongres Energetyki Przyszłości, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Z energią o prawie". W Toruniu spotkali się eksperci sektora odnawialnych źródeł energii, żeby rozmawiać o perspektywach rozwoju branży i wyzwaniach, przed którymi stoją przedsiębiorstwa wytwarzające zieloną energię. Jednym z prelegentów Kongresu był Holger Gallas, członek zarządu spółki Sevivon.

O znaczeniu komunikacji z lokalnymi społecznościami w kontekście budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych rozmawiano podczas panelu pt. „Komunikacja społeczna jako element procesu inwestycyjnego w OZE”. W debacie udział wzięli eksperci na co dzień zajmujący się obszarem inwestycji w odnawialne źródła energii:

  • Holger Gallas, członek zarząduspółki Sevivon
  • Jacek Miciński, właściciel i prezes zarządu Forward PR
  • Urszula Rutkowska, zastępca Szefa Doradztwa P&Q sp. z o.o.
  • Aleksandra Jampolska, stakeholder manager Ocean Winds

W trakcie debaty eksperckiej przedstawiciel Sevivon zwrócił uwagę, że "kryzys na rynku energetycznym powoduje zmianę w nastawieniu lokalnych społeczności do OZE". Zwrócił uwagę, że obserwując polskie społeczeństwo można dostrzec coraz przychylniejsze podejście do inwestycji w zieloną energię. Polacy są coraz bardziej otwarci na realizację tego typu przedsięwzięć w swojej okolicy. Są również świadomi szans rozwojowych dla gmin oraz możliwości wzmocnienia niezależności energetycznej Polski, której znaczenie wzrosło w kontekście wojny w Ukrainie.

Wprowadzone niedawno zmiany w prawie gwarantują większy udział lokalnych społeczności w decydowaniu o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – powiedział Holger Gallas, członek zarządu Sevivon. – Ta zmiana z punktu widzenia mieszkańców oznacza gwarancję rzetelnego przedstawienia przez inwestora założeń planowanych projektów, a lokalnym liderom daje realny wpływ na ostateczną decyzję co do lokalizacji i parametrów technicznych danej inwestycji – dodał Gallas.

Przedstawiciel Sevivon zaapelował, aby "branża OZE porozumiała się w podstawowych kwestiach, choćby jak komunikować społecznościom lokalnym kwestie techniczne, środowiskowe itd. To warunek jej wiarygodności".

Jeśli każda z firm konkurująca o lokalizację inwestycji w tej samej gminie będzie mówiła co innego i przekazywała inne informacje na ten sam temat, nie można będzie mówić o naszej wiarygodności. To duże wyzwanie dla nas wszystkich na najbliższe miesiące i lata – mówił Holger Gallas z Sevivon.

Relację z debaty eksperckiej z udziałem Sevivon opublikował portal BiznesAlert.pl. Zachęcamy do lektury.

Idź do góry