WKN Haus der Zukunftsenergien

Polska powinna efektywniej wykorzystywać nadwyżki energii z OZE

W najnowszym artykule „Teraz Środowisko” podjęto kwestię niedostatecznie wykorzystanych nadwyżek energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. W okresie świąteczno-noworocznym łagodne temperatury spowodowały spadek zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednocześnie poziom wietrzności wzrósł, co spowodowało nadwyżkę energii z OZE.

Zamiast ograniczać wytwarzanie energii przez farmy wiatrowe, eksperci nawołują do stworzenia zmodernizowanego systemu energetycznego, który będzie dostosowywał się do okresów szczytowych i pozaszczytowych w sposób bardziej elastyczny, odpowiednio zmniejszając lub zwiększając generację z konwencjonalnych jednostek. Ponadto, aby w pełni wykorzystać potencjał OZE, sugeruje się uzupełnienie sieci ciepłowniczych o pompy ciepła oraz rozwój odpowiednich technologii magazynowania. Wymaga to również odblokowania polskiej ustawy odległościowej i rozbudowy obecnych sieci dystrybucyjnych:

„Niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych. Ich aktualny stan ogranicza, a w wielu przypadkach uniemożliwia przyłączanie dodatkowych mocy i pełne wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii” - mówi Holger Gallas, członek zarządu Sevivon.

Przeczytaj cały artykuł.

Idź do góry