WKN Windpark Jasna in Polen

Jasna

Największy projekt Grupy WKN

  • Moc zainstalowana: 132 MW
  • Ilość turbin: 39 szt.
  • Uzyskanie koncesji na sprzedaż energii: styczeń 2021 r.
  • Linia przesyłowa wysokiego napięcia: ok. 70 km

W listopadzie 2018 roku dwa projekty, należące do firmy WKN, wygrały Aukcję na sprzedaż energii z OZE w Polsce. Jednym z nich jest farma wiatrowa Jasna, która znajduje się w wietrznej, północnej części kraju. Po zakończeniu będzie to jedna z największych polskich farm wiatrowych na lądzie. Farma wiatrowa Jasna o łącznej mocy nominalnej 132 MW jest największym jak dotąd projektem WKN.

Z jednej strony szczególnym wyzwaniem strukturalnym jest rozmiar farmy wiatrowej, tj. 39 turbin z przedłużeniem północ-południe wynoszącym ok. 17 km. Z drugiej strony wymagająca jest trasa przyłączeniowa do stacji transformatorowej, która ma ok. 70 km długości i przecina dwie rzeki: Wisłę i Nogat. W ramach linii przesyłowej wysokiego napięcia należy wykonać ok. 250 otworów wiertniczych (mikrotunelowanie), z których najdłuższy, o długości prawie 1,5 km, przecina Wisłę.

Projekt powstał we współpracy z polską spółką zależną Grupy WKN - Sevivon. Dodatkowo spółki z Grupy PNE są zaangażowane w etap budowy i zapewniają właścicielowi obsługę techniczną po uruchomieniu farmy wiatrowej. WKN odpowiadał również za sprzedaż farmy wiatrowej- farma została sprzedana zakładowi komunalnemu w Monachium jako „gotowa do budowy”.

Podczas 17. Edycji Konferencji „Inżynieria Bezwykopowa” w 5 kategoriach przyznano statuetki TYTANA. Wśród nagrodzonych znalazła się firma, która wykonała przewiert o długości 1450 m na potrzeby linii wysokiego napięcia dla Farmy „JASNA” dewelopowanej przez SEVIVON Sp. z.o.o.

Podwykonawca Generalnego Wykonawcy ALDESA, firma PPI Chrobok S.A. otrzymała  nagrodę za wykonanie horyzontalnego przewiertu kierunkowego pod rzeką Wisłą dla potrzeb Farmy Wiatrowej JASNA w kategorii „Projekt Roku – nowa instalacja”.

Tytanowym Laurem Inwestora został nagrodzony również inwestor spółka Windfarm Polska III Sp. z o.o.

cofnij

country flag de
anfuehrungszeichen_rund

Thanks to the good preparatory work by the experienced project developers of the PNE Group, we will receive an onshore wind farm ready for construction, which we will now build together. Equipped with powerful and reliable wind power turbines, the constant coastal winds can be used to generate green electricity at this location.

Helge-Uve Braun, Technical Director of the Munich municipal utilities

Jasna_Thumbnail
Idź do góry